jiří šimek
Moje projekty
Blog
Scrolujte dolů
Zpět na blog

NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU BYTU?

18. dubna 2019
vesnický dům

Nákup nemovitosti není jednoduchá a především levná záležitost. Ve hře jsou naše dlouholeté úspory nebo hypotéka, kterou budeme muset dlouhé roky splácet. Proto je velmi důležité dát si při výběru nemovitosti pozor na některé záludnosti. Ukážeme Vám, jak postupovat a na co si dát pozor při hledání našeho nového domova

Výběr lokality, do které se zamilujeme
Pokud vybíráme byt na dlouhá léta, neměla by být pouze cena tím nejdůležitějším kritériem. Chceme se přece v našem novém domově cítit dobře a po těžkém dni se těšit domů. Výběr místa, kde se naše nemovitost bude nacházet, je tedy první věc, nad kterou se musíme zamyslet.

Máte rádi rušné město, blízkost centra nebo dáváte přednost klidu a pohodě? Chcete to mít kousek do práce, nebo Vámnevadí dojíždění? Jsou poblíž lékaři, škola či školka? Jaké jsou možnosti dopravy? To jsou základní otázky, které nás budou při výběru nemovitosti provázet. V tomto případě se nám může hodit vlastní zkušenost s určitou oblastí, která se nám líbí. Případně pomůže doporučení známých a rodiny. Přátele si většinou vybíráme na základě podobných názorů a zájmů, takže je velmi pravděpodobné, že místo, které Vám doporučí známí, se bude líbit také Vám. Samozřejmostí je také prohlídka okolí nejen samotné nemovistosti. Projděte si ulici, zajděte do místního obchodu, případně, pokud jste už téměř rozhodnuti, promluvte si se sousedy. Všímejte si lidí, okolí a všeho co Vás může zajímat. Vybíráte si přeci bydlení třeba i na celý život!

Život nám přináší různé změny a jednou z nich může být třeba přestěhování se do jiného města či kraje. V takovém případě je prohlídka lokality opravdu zásadní. Jak již bylo řečeno, neupínejte se pouze k ceně apozor také na první dojem. Časem můžete zjistit, že máte často špatnou náladu, nic Vás nebaví a cítíte se tak nějak divně. Problém může být právě v nevhodném místě. Opětovné stěhování po několika měsících může být potom noční můrou. Dobré je také myslet na budoucnost. Plánujete rodinu? Novou práci? Stěhujete se natrvalo nebo jen dočasně? Při výběru místa bydlení jsou tyto otázky také důležité. Proto si zjistěte předem, jak se konkrétnílokalitě vede a jakou má perspektivu do budoucna.

Cihlový nebo panelový byt?
Téměř každá lokalita nabízí velké možnosti výběru nemovitosti. Pokud to naše finanční situace neumožňuje, může se stát, že nebudeme bydlet přesně na konkrétním místě, které jsme si zamilovali. Máme ale určitě možnost vybrat si něco poblíž. Samozřejmě již výběr samotné lokality nám může napovědět, jaký druh bydlení si zvolíme. Pokud si vybíráme byt, máme hned několik možností. Hlavní rozdělení je na panelové a cihlové domy. Hlavní výhodou panelových bytů je jejich cena.Jsou dostupnější a levnější oproti bytům cihlovým.

Cihlové byty jsou známé svým lepším zpracováním a také zvukovou izolací. Není v nich tolik slyšet každé cinknutí talíře nebo hlasitě hrající televize. U panelových domů bývá běžné, že na jednom patře je 6 i více bytů. To ještě více přidává nejen na hluku. S menším počtem jednotek v cihlovém bytě tak zůstává zachováno větší soukromí. Pokud jsme zvolili lokalitu blízko centra, je cihlový byt ideální, protože tyto domy byly stavěny, historicky, právě zde. Samozřejmě je také důležité, v jakém stavu náš vybraný byt i celý dům, bude. Cihlové domyjsou většinou starší a tak může být jejich stav horší než stav bytů panelových

Hlavně nechci přízemí!
To je jedna z hlavních podmínek, kterou lidé mají, při výběru patra nového bytu. Přízemí má opravduvelké nevýhody, které jsou většinou kompenzovány nižší cenou. V přízemí je velká koncentrace lidí na chodbě. Všichni sousedé kolem Vás prostě musí projít nebo alespoň nastoupit do výtahu. Navíc je zde největší nebezpečí loupeže a tedy horší bezpečnost. Ve spodních patrech bývá vyšší hluk z ulice a okolních cest. Pokud jste například zvyklí sušit prádlo v okně, můžete o něj v přízemí snadněji přijít. V některých případech je naopak byt v přízemí žádoucí. Jde především o osoby se zdravotním postižením, kteří potřebujíbezbariérový přístup nebo seniory, kteří bydlí v domě bez výtahu

Pokud to nejde jinak a byt v přízemí Vás natolik zaujal, že nechcete jinak, zkuste alespoň usmlouvat nižší cenu. Většinou se to vyplácí. Zájemců o takové byty totiž nebývá mnoho. Podobné je to s byty v nejvyšších patrech domu. Zde může být naopak problém s prosakující vodou ze střechy nebo ptáky, kteří ruší poklidné večery. Další nevýhodou jsou vyšší nároky na vytápění takových bytů. Výhodou např. podkrovního bytu je lepší výhled do okolí, který může zajistit hezké a romantické chvilky. U nových domů se bydlení v nejvyšších patrech tolik bát nemusíme.

01.